Gospodarka Odpadami

PSZOK

Bezdomne zwierzęta

Ciekawe strony

Akty normatywne

kategoria_odpady


Recykling odpadów - zmiany od lipca 2017r. Drukuj Email

Recykling odpadów - zmiany od lipca 2017r.

Nowy system segregacji odpadow kolorowa ulotka

Nowy system segregacji odpadów - kolorowa ulotka od Ministerstwa Środowiska
-POBIERZ-

Od lipca 2017r. odpady będą zbierane z podziałem na następujące frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji.

Nowe zasady są opisane w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016r w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017r., poz.19).

W 2020r., zgodnie z regulacjami unijnymi, Polska musi uzyskać 50 % poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych  i szkła. W promowanej przez UE gospodarce cyrkularnej, czyli takiej, w której odpady nie trafiają na składowiska, a są ponownie przetwarzane, poziom recyklingu odpadów komunalnych w perspektywie 2030r. wzrosnąć może do 65 %. Z kolei składowanie odpadów miałoby być ograniczone do 10 %.

W związku z tym od lipca br. zaczną obowiązywać jednolite dla kraju zasady selektywnego zbierania odpadów. Ma to się też przyczynić do podniesienia jakości zbieranych surowców wtórnych.

Zgodnie z rozporządzeniem odpady będą selektywnie zbierane u źródła - czyli bezpośrednio w budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, czy miejscach gdzie powstają odpady komunalne - w podziale na cztery frakcje. Do czterech worków/kontenerów trafiać będą zatem:                                                                                                                                     
- szkło (zielony worek/pojemnik);
-  papier, w tym tektura (niebieski worek/pojemnik);
- odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, np. resztek kuchennych (brązowy worek/pojemnik);
- metale i tworzywa sztuczne (żółty worek/pojemnik).

Czytaj całość ...
 
Warunki utrzymywania zwierząt domowych Drukuj Email

Dobry wierny przyjaciel i strażnik obejścia, twój podwórkowy pies, zasługuje na odpowiednie warunki bytowe. Jest to szczególnie ważne o tej porze roku, gdy temperatury na zewnątrz są coraz niższe.

warunki utrzymywania zwierzat

Jeśli twój pies spędza życie na podwórzu i w obejściu gospodarskim, konieczne jest zabezpieczenie go przed zimnem. Upewnij się że buda twojego psa jest osłonięta od wiatru i odpowiednio izolowana. Sprawdź czy dach nie przecieka i czy nie ma szczelin i szpar, przez które do wnętrza budy będzie się wciskało mroźne powietrze i dostawała woda z deszczu i topniejącego śniegu. Wewnątrz psiej budy musi być przytulnie i sucho. Jako wyściółka najlepsza jest słoma. Przed zimą wymień starą słomę na świeżą, ale nie zastępuj jej starym kocem, który chłonie i utrzymuje wilgoć. Podczas chłodnych zimowych dni pamiętaj też o odpowiednim żywieniu swojego psa i zapewnieniu mu dostępu do wody.

 
- Firma odbierająca odpady komunalne od 1 stycznia 2019 r. Drukuj Email

Odpady logo

Informacja dotycząca odbioru odpadów komunalnych po 1 stycznia 2019 r.

 

Wójt Gminy Rymań informuje, że z dniem 1 stycznia 2019 r. usługę w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Rymań świadczyć będzie:

Zakład Usługowo-Handlowy JOD-KAR Zdzisław Jodko Krzywopłoty 18, 78-230 Karlino:
a) w przypadku nieruchomości zamieszkałych;
b) w przypadku nieruchomości niezamieszkałych – z obiektów będących własnością Gminy Rymań.

 
CZYSTE POWIETRZE Drukuj Email

czyste powietrze

 

1. Czym jest niska emisja? - pobierz
2. Walczmy razem - pobierz
3. Smogowe zanieczyszczenie atmosfery - pobierz
4. Jak niska emisja wpływa na zdrowie? - pobierz
5. Niska emisja problemem wielu polskich miast - pobierz
6. Smog zagrożeniem dla zdrowia - pobierz
7. Zanieczyszczenia powietrza problemem całego świata - pobierz
8. WHO: Polskie miasta najbardziej zanieczyszczone w Europie - pobierz
9. Kalkulator emisji zanieczyszczeń - pobierz

10. Uchwała w sprawie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - pobierz
11. Uchwała w sprawie dofinansowania działań wspierających wymianę źródeł ciepła - pobierz

 
Zmiany w zakresie gospodarki odpadami od 1 stycznia 2016 roku Drukuj Email

W związku z nowelizacją Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 ze zm.), która weszła w życie z dniem 1 lutego 2015r., Rada Gminy Rymań na sesji dnia 26.11.2015 br. wprowadziła zmiany w uchwałach dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Zmiany obowiązywać będą  od 1 stycznia 2016 roku i dotyczą uchwał:

1.Uchwała Nr XI/66/15 Rady Gminy Rymań z dnia 26.11.2015r. zmieniająca uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty.

Od dnia 1 stycznia 2016 roku będą obowiązywać następujące stawki opłat za odpady komunalne:

10,00 zł od jednego mieszkańca za miesiąc w przypadku selektywnej zbiórki odpadów

20,00 zł od jednego mieszkańca za miesiąc w przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów

Zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie wiąże się z koniecznością składania nowych deklaracji przez właścicieli nieruchomości.

Zgodnie z art. 6m ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Wójt zawiadamia właściciela nieruchomości o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej jako iloczyn liczby osób zamieszkujących nieruchomość oraz nowej stawki  opłaty  ustalonej w drodze uchwały Rady Gminy Rymań. W związku z powyższym Urząd Gminy w Rymaniu dostarczy właścicielom nieruchomości  ww. zawiadomienia przed pierwszym terminem płatności wraz z harmonogramami odbioru odpadów obowiązujących w 2016r. Jednocześnie przypominamy wszystkim właścicielom nieruchomości, że wszelkie zmiany związane z ilością osób zamieszkałych (z przeprowadzką osób, narodzinami dzieci, zgonami osób, itp.) mające wpływ na wysokość opłaty, należy zgłaszać do 14 dni od daty zaistnienia zmiany w Urzędzie Gminy w Rymaniu.

2.Uchwała Nr XI/67/15 Rady Gminy Rymań z dnia 26.11.2015r. w sprawie zwolnienia w części  z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zamieszkująca na terenie Gminy Rymań rodzina wielodzietna, o której mowa w ustawie  z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014r., poz. 1863), może starać się w 2016 roku o częściowe zwolnienie z opłaty za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci: 

a) w wieku do ukończenia 18. roku życia;

b) dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego i w szkole wyższej – do końca roku akademickiego. Osoby uprawnione powinny wypełnić stosowne oświadczenie o prawie do zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz z korektą deklaracji i złożyć ją w przypadku budynków wielorodzinnych do spółdzielni bądź wspólnoty, a w przypadku domów jednorodzinnych do Urzędu Gminy Rymań (pokój nr 21). Informacje można uzyskać również dzwoniąc pod numer tel. 943534821. Zwolnienia pozwolą zmniejszyć obciążenia finansowe rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie Gminy Rymań.

3.Uchwała Nr XI/69/15 Rady Gminy Rymań z dnia 26.11.2015r. zmieniająca uchwałę w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W związku z podjętą uchwałą Nr XI/69/15 Rady Gminy Rymań z dnia 26.11.2015r.  w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi począwszy od stycznia 2016r. ulegają zmianie terminy płatności za odpady komunalne.    Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy winny być uiszczane bez wezwania przez właścicieli nieruchomości,  z dołu, każdego roku w następujących terminach:

1) do 28 lutego – za miesiące styczeń, luty

2) do 30 kwietnia – za miesiące marzec, kwiecień,

3) do 30 czerwca- za miesiące maj, czerwiec,

4) do 31 sierpnia – za miesiące lipiec, sierpień,

5) do 31 października – za miesiące wrzesień, październik,

6) do 31 grudnia – za miesiące listopad, grudzień.              

4. Uchwała Nr XI/68/15 Rady Gminy Rymań z dnia 26.11.2015 w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właściciela nieruchomości oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej

Informujemy, że zmiana wzoru deklaracji nie zobowiązuje właścicieli nieruchomości do ich ponownego składania. Deklarację należy złożyć w terminie do 14 dni w przypadku, gdy zmianie uległy dane będące podstawą ustalenia wysokości opłaty lub dane adresowe.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

SYSTEMY dla Mieszkańców

Ostrzeżenia Meteo

Serwis Mapowy

Video

Kącik Przedsiębiorcy

Linki