Lapidarium w Rymaniu otwarte Drukuj

Lapidarium 2017 001 250px

Lapidarium w Rymaniu otwarte

W czwartek, 14 grudnia 2017 r., na cmentarzu komunalnym w Rymaniu uroczyście zostało otwarte lapidarium. Zostało ono zbudowane z inicjatywy miejscowego oddziału Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. Pomysłodawcą był członek Stowarzyszenia Edmund Kaźmierski. Zaczęło się od odnalezienia przez E. Kaźmierskiego i Mariusza Zakonka, członków Stowarzyszenia Historycznego, kilku płyt nagrobnych z dawnego cmentarza ewangelickiego, na miejscowym wysypisku. Za zgodą władz Gminy Rymań wyznaczono miejsce i wykonano tam lapidarium.

W uroczystości otwarcia lapidarium uczestniczyli: Wójt Gminy Rymań Mirosław Terlecki, Przewodniczący Rady Gminy Rymań Mirosław Ekiert, proboszcz parafii Rymań ksiądz Krzysztof Kempa, Dyrektor Szkoły w Rymaniu Henryk Gromek, mieszkańcy Rymania, młodzież szkolna oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”.

Zadania budowy lapidarium podjął się kolega E. Kaźmierski, który wspólnie z sympatykami i członkami naszego Stowarzyszenia oraz z mieszkańcami Rymania doprowadził do powstania tego miejsca. Pewnie do tego by nie doszło, gdyby nie przychylne nastawienie władz gminy, a głównie Wójta Gminy Mirosława Terleckiego, który jako gospodarz rymańskiego cmentarza mógł nadać właściwy bieg tej sprawie. Trzeba było załatwić wiele spraw formalnych łącznie z pismem do IPN w Warszawie. W międzyczasie trwały konserwacje znalezionych płyt nagrobnych, krzyży czy też innych elementów wystroju dawnego cmentarza.

Serdecznie podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania lapidarium.

źródło: www.gorawino.net