PSZOK

Ciekawe strony

Akty normatywne

Dofinansowanie na usuwanie Barszczu Sosnowskiego z terenu Gminy Rymań Drukuj Email

tablica5 Barszczu Sosnowskiego 550 2022.10.03

Gmina Rymań dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z @Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie we wrześniu zakończyła prace polegające na usuwaniu Barszczu Sosnowskiego z terenu Gminy Rymań. Prace zwalczania szkodliwej rośliny na terenie gminy przeprowadzono po raz siódmy.

Usuwanie barszczu miało na celu ograniczenie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się tej niebezpiecznej rośliny na terenie gminy.
Barszcz Sosnowskiego jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Rozrasta się w niebywałym tempie, a jej zwalczanie jest bardzo ciężkie i długotrwałe ponieważ rozprzestrzenia się spontanicznie. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niezwykle kłopotliwą, która w sposób inwazyjny zajmuje tereny, na których się rozwija. Toteż bieżące niszczenie pozwoli na eliminację zagrożeń.
Roślina wytwarza silne toksyny, które w negatywny sposób oddziałują na skórę powodując m.in. zapalenie skóry, powstanie pęcherzy oraz zapalenie spojówek.

Zabieg zwalczania barszczu Sosnowskiego przeprowadzono w miejscowości Leszczyn. Zwalczanie przeprowadzono w formie zabiegów chemicznych w czterech etapach.


Koszt całkowity zadania wyniósł 13 495,68 zł. zaś wartość dotacji to 9 372,00 zł.


W wyniku przeprowadzonych prac osiągnięto następujący efekt zadania:

 - nie dopuszczono do wzrostu i rozwoju barszczu,

- nie dopuszczono do tego, aby roślina wydała kwiaty i nasiona,

- zlikwidowano młode okazy barszczu,

- ograniczono możliwości poparzeń ludzi i zwierząt,

- likwidując barszcz dano innym gatunkom roślin możliwość wzrostu na miejscu dotychczas zajętym przez szkodnika.

 

SYSTEMY dla Mieszkańców

Ostrzeżenia Meteo

Serwis Mapowy

Video

Kącik Przedsiębiorcy

Linki