Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnego na rzecz programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie małych projektów
Nazwa projektu:
„Zakup i montaż systemu fotowoltaicznego w sali wiejskiej w Kinowie”
Całkowity koszt operacji w zł: 66 577,53
Koszty kwalifikowane operacji w zł: 54 128,07
Dofinansowanie projektu ze środków unijnych w zł: 39 298,00 Europejski Fundusz Rozwoju Rolnego
Opis projektu:
Zadanie zrealizowane zostało na działkach 51/1, 51/2 w miejscowości Kinowo.
Realizacja operacji przyczyniła się do poprawy i zaspokojenia potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców. Wyprodukowana energia z elektrowni fotowoltaicznej w powiązaniu z pompami ciepła zapewniła w obiekcie ciągłe, bez obsługowe dostarczenie ogrzewania i ciepłej wody. Wprowadzenie tego systemu, który przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarza prąd elektryczny z promieniowania słonecznego jest kolejnym krokiem w konsekwentnym budowaniu alternatywy dla konwencjonalnych sposobów ogrzewania. Realizacja operacji wpłynęła na poprawę komfortu korzystających z sali mieszkańców uczestniczących w zajęciach jak i imprezach okolicznościowych.
Zamontowano 24 panele fotowoltaiczne na dachu sali wiejskiej w Kinowie, o całkowitej powierzchni 39.3 m2, pozwoliło to wyprodukować energię w ilości 5.61 MWh na rok co pozwoliło na zasilenie pomp ciepła. Panele zostały ustawione pod katem 34 stopni. Inwestycja przyczyniła się do wzbogacenia atrakcyjności sali, spowodowała, że mieszkańcy Kinowa i okolic chętniej korzystają z walorów sali, gdzie organizowane są spotkania, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe dla społeczności lokalnej.
Ponadto wykorzystanie systemu znajduje zastosowanie w dwóch głównych elementach: ekologicznym, bo wytwarzana energia elektryczna jest ze źródła odnawialnego oraz praktycznym, ponieważ promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne. Jest to najbardziej ekologiczny sposób produkcji energii elektrycznej. Dobrze zaprojektowany system fotowoltaiczny umożliwia wygenerowanie energii elektrycznej pozwalającej w 100 % pokryć zapotrzebowanie konsumenta.
Cel projektu:
Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii poprzez innowacyjne podejście do środowiska. Poprzez zakup i montaż elektrowni fotowoltaicznej nastąpił spadek zużycia energii elektrycznej oraz zmniejszyła się emisja zanieczyszczeń do środowiska. Realizacja operacji przyczyniła się do poprawy działalności kulturalno - oświatowej.
Efekty rzeczowe projektu na poziomie:
Produktu:
- Dostawa komponentów systemu fotowoltaicznego
- Montaż i rozruch systemu fotowoltaicznego
Rezultatu:
- Zamontowano moduł fotowoltaiczny IBC PolySol 240, o mocy 240 Wp - 24 szt.
- Zamontowano inwerter fotowoltaiczny SMA Tripower 6000 TL-20, o mocy 6 kW - 1 kpl.
- Zamontowano system montażowy na dachu płaskim - 24 szt.
- Zamontowano przewód solarny IBC Flexy SunPVF-1 - 50 m.b.
- Zamontowano rozdzielnia PV z aparaturą zabezpieczającą - 1 kpl.
- Zamontowano urządzenie monitorujące Sunny WebBox BT - 1 kpl.
- Zamontowano czujnik nasłonecznienia Sunny Sensor Box PI - 1 kpl.
Oddziaływania:
- zmieszczenie zużycia energii elektrycznej;
- podniesienie walorów estetycznych miejscowości;