Program „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2025
Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że w dniu 6 listopada 2024 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, lub osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z wymienionym, poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej dziennej lub całodobowej. Opieka wytchnieniowa służy odciążeniu opiekunów od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością, przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie mogą wykonywać swoich obowiązków.
O środki Funduszu na realizację zadań w ramach Programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego oraz gminnego. Gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji usług asystencji osobistej, dodatkowo może też przeznaczyć na ten cel środki własne (wkład własny). Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu (gminy/powiatu) nie może przekroczyć kwoty 3.000.000,00 zł (słownie: trzy miliony złotych).
Wnioski do Wojewody Zachodniopomorskiego należy złożyć w terminie do dnia 27 listopada 2024 r. w wersji elektronicznej, w Generatorze Funduszu Solidarnościowego dostępnym na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl. W przypadkach uzasadnionych problemami technicznymi, za uprzednią zgodą Ministra, dopuszcza się możliwość złożenia wniosku za pomocą platformy e-PUAP.
Jednostki obowiązane są zamieścić w Generatorze, w zakładce Dokumenty, upoważnienie do podejmowania czynności w Generatorze Funduszu Solidarnościowego, którego wzór stanowi załącznik nr 14 do Programu, oraz zapewnić, aby upoważnienia te były zawsze aktualne (np. po zmianie osób upoważnionych). Upoważnienie powinno być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu gminy/powiatu zgodnie z zasadami reprezentacji i dołączone w części „Twoje dokumenty elektroniczne”. W przypadku braku możliwości złożenia podpisu elektronicznego, w części „Inne dokumenty” należy umieścić skan podpisanego podpisami własnoręcznymi upoważnienia, a następnie jego oryginał przedłożyć niezwłocznie do Wojewody.
Przed złożeniem wniosku proszę o dokładne zapoznanie się z treścią Ogłoszenia o naborze wniosków w ramach Programu oraz treścią Programu, które opublikowane są na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:
https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowegoprogramu-
ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dlajednostek-
samorzadu-terytorialnego-edycja-2025
Proszę również o rzetelne i dokładne wypełnienie wniosku, w tym podanie wszystkich informacji wymaganych w poszczególnych punktach Informacji opisowych do wniosku.
Osoby zainteresowane spełniające warunki prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty z pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rymaniu do 18.11.2024 r.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!